Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii jest metodą pozwalającą na miejscowe (dootrzewnowe) podanie leków przeciwnowotworowych (cytostatyków) bezpośrednio w miejsce występowania nowotworu (otrzewna ścienna i otrzewna trzewna – pokrywająca narządy jamy brzusznej).
Ze względu na istniejącą barierę krew/otrzewna nie jest możliwe uzyskanie terapeutycznego stężenia dedykowanych leków przy chemioterapii dożylnej (systemowej). Przy porównywalnej dawce np. Mitomycyny C, różnica stężenia w jamie otrzewnej po podaniu dootrzewnowym leku w stosunku do podania dożylnego wynosi 75:1. Zastosowanie dodatkowo podwyższonej temperatury ma kluczowe znaczenie dla niszczenia tkanki nowotworowej (większa aktywność stosowanych leków, uwrażliwienie komórek nowotworowych na działanie cytostatyków, wytwarzanie białka tzw. szoku termcznego).
HIPEC jest procedurą z wyboru w leczeniu pierwotnych nowotworów otrzewnej, Pseudomyxoma Peritonei (śluzak rzekomy otrzewnej) oraz Mesothelioma Peritonei (międzybłoniak otrzewnej), ale także jest zdecydowanie uzasadniona w przerzutach do jamy otrzewnej z nowotworów jajnika, jelita grubego, jelita cienkiego, żołądka oraz innych.
Warunkiem zastosowania procedury HIPEC powinno być wykonanie maksymalnej cytoredukcji (wycięcia) tkanki nowotworowej oraz brak obecnych przerzutów szerzących się drogą krwi w innych narządach (wyjątek stanowią pojedyncze przerzuty raka j. grubego do wątroby lub pojedyncze, metachroniczne przerzuty do płuc).
Procedura HIPEC nie jest leczeniem „konkurencyjnym” lub zastępczym w stosunku do chemioterapii systemowej, ale jej naturalnym i efektywnym uzupełnieniem, a czasem jedyną skuteczną możliwością leczenia izolowanych przerzutów, szczególnie w przypadku braku skuteczności leczenia systemowego. Dotyczy to zwłaszcza zmian wczesnych, określanych za pomocą punktacji PCI (Peritoneal Cancer Index) poniżej 20 oraz w przypadku obecności wolnych komórek nowotworowych w płynie z jamy otrzewnej.
W przypadku obecności przerzutów do otrzewnej technika HIPEC jest najbardziej skuteczną metodą leczenia, pozwalającą na uzyskanie u ok. 40% chorych przeżyć 5-letnich w niektórych typach nowotworów.
Dodatkowe informacje:
Prezentacja urządzenia RAND Performer HT do przeprowadzania zabiegów
Prezentacja materiałów RAND Hang GO do urządzenia Performer HT