steammed

Izolowana perfuzja kończynowa

Metoda walki z zaawansowanym czerniakiem skóry i mięsakami kończyn

70% Polaków z jasną karnacją skóry znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na czerniaka. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu wzrosła aż o 300%.

Rokowania pierwotnego czerniaka o grubości do 1 mm są dobre.

W Polsce przeżywalność wynosi prawie 60-70 %. Jak stwierdza Prof. dr hab. n.med. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie, istnieje jednak grupa czerniaków, w której wysiew nowotworu następuje drogą układu chłonnego do tkanki podskórnej, pomiędzy ogniskiem pierwotnym. Niestety nie jest wtedy możliwe usunięcie tego rodzaju nowotworu, zarówno chirurgicznie, jak i poprzez napromienianie.

Metodą, która zwiększa szanse na wyleczenie czerniaka jest Izolowana Perfuzja Kończynowa w Hipertermii (ILP- ang. Isolated Limb Perfusion). Polega ona na wyłączeniu kończyny dotkniętej nowotworem z krążenia systemowego i podaniu cytostatyku o wysokim stężeniu i podwyższonej temperaturze tylko w obrębie chorej kończyny. Odbywa się to poprzez dostęp chirurgiczny do odpowiednich wyizolowanych naczyń krwionośnych.

Wykonując procedurę ILP, kończyna zostaje czasowo odcięta od krążenia systemowego. Następnie poprzez kaniule do naczyń krwionośnych podawany jest chemioterapeutyk o wysokim stężeniu i w temperaturze do 40-41 ⁰C. Pozwala to zwiększyć skuteczność działania leku nawet o kilkaset razy.

Istnieją dwa wskazania do wykonania zabiegu metodą ILP. Pierwsza to chorzy z przerzutami czerniaka w obrębie kończyny górnej lub dolnej. Druga, która jeszcze nie funkcjonuje w Polsce, to pacjenci z rozległymi mięsakami tkanek miękkich kończyn.