Rekonstrukcja tkanek
Kobiety po amputacji piersi w przebiegu choroby nowotworowej, mogą poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi. Zabieg ten ma na celu odtworzenie budowy kobiecej klatki piersiowej, piersi uzyskają naturalny wygląd, pacjentka odzyskuje swoją kobiecość, zdecydowanie poprawia się jej komfort psychiczny.
Rekonstrukcja piersi to operacja mająca na celu zastąpienie tkanki usuniętej podczas mastektomii (całkowite usunięcie piersi) lub lumpektomii (częściowe usunięcie piersi). Celem rekonstrukcji jest odtworzenie kształtu utraconej piersi tak, aby pierś była jak najbardziej podobna do naturalnego wyglądu. Kształt piersi może być odtworzony wieloma sposobami np. przy użyciu implantu umieszczanego pod skórą i mięśniem przykrywającymi klatkę piersiową pacjentki, wykorzystując przemieszczony płat skóry wraz z tkanką tłuszczową i mięśniem z innej części ciała pacjentki lub tkanką tłuszczową wzbogaconą komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi. Jest kilka ośrodków oferujących tę ostatnią metodę, ale jedynie technologia formy Cytori jest w pełni certyfikowaną i bezpieczna metodą. W niektórych przypadkach różne sposoby terapii są łączone. Przy wyborze sposobu rekonstrukcji niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Metoda rekonstrukcji zależy od:
- ilości tkanki usuniętej z piersi podczas zabiegu,
- stanu tkanki w miejscu planowanej operacji,
- przebiegu dotychczasowego leczenia np. czy u pacjentki stosowano radioterapię,
- budowy ciała i ogólnego stanu zdrowia pacjentki,
- decyzji i preferencji pacjentki,
- umiejętności i doświadczenia lekarza,
- możliwa jest również rekonstrukcja brodawki.
Obecnie stosuje się cztery podstawowe sposoby rekonstrukcji:
- rekonstrukcja przy użyciu implantu,
- rekonstrukcja z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki, kiedy to uszypułowany płat skórno –mięśniowy wraz tkanką tłuszczową z grzbietu lub brzucha pacjentki przenoszony jest na klatkę piersiową stanowiąc materiał do odtworzenia piersi,
- rekonstrukcja w wykorzystaniem wolnego płata, kiedy płat skóry i tkanki tłuszczowej z podbrzusza zostaje przeszczepiony w miejsce brakującej piersi; płat ten jest całkowicie wyizolowany ze swojego pierwotnego miejsca i przy pomocy zabiegu mikrochirurgicznego tworzy się nowy system ukrwienia wypreparowanego płata,
- rekonstrukcja z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjentki wzbogaconej komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi.
Rekonstrukcja piersi materiałami syntetycznymi
W przypadku małych piersi, rekonstrukcja może być przeprowadzona bezpośrednio po zabiegu za pomocą zastosowania implantu piersi. Metoda ta jest stosowana po mastektomi oszczędzającej skórę, czyli po tzw. podskórnej mastektomii.
W większości przypadków jednak do rekonstruowanego miejsca wkłada się specjalny typ implantu, tzw. expander, który wygląda jak silikonowy worek z wentylem. Następnie za pomocą igły i strzykawki jest on dopełniany przez skórę do oczekiwanej wielkości (o około 200 ml więcej niż wielkość planowanego implantu). Napełnianie expandera przeprowadza się w odstępie 1-2 tygodnie. Jednorazowo aplikujemy 50 do 100 ml żelu lub płynu fizjologicznego. Ogólny czas potrzebny do ostatecznego napełnia implantu wynosi 6-8 tygodni. Jest to czas potrzebny do rozciągnięcia skóry nad expanderem. Wytworzona zostaje kieszeń do wszczepienia implantu pożądanej wielkości. Następnie w okresie kilku miesięcy od ostatecznego rozciągnięcia skóry, zastępujemy expaner implantem silikonowym. Możliwe jest pozostawienie napełnionego expandera, co może być traktowane jest jako rozwiązanie ostateczne.
Zalety
- Nie ma konieczności w skomplikowany sposób przemieszczać płatów skórnych.
- Przy konieczności reoperacji możemy zastosować każdą inną metodę operacyjną.
- Stosunkowo krótki czas zabiegu.
- Łatwiejszy przebieg pooperacyjny oraz skrócony powrót do normalnego funkcjonowania.
- Mniejsza możliwość powikłań śród- i pooperacyjnych.
- Nie powstaje ubytek funkcjonalny w ścianie brzucha lub grzbietu skąd pobrano tkanki do rekonstrukcji.
Wady
- Wysoka cena expanderów.
- Konieczność aplikacji dopełniających expander.
- Niebezpieczeństwo samowolnego opróżnienia expandera (pęknięcie).
- Możliwość przesunięcia się expandera.
- Niemożność zastosowania przy zniszczonej naświetlaniami skórze i tkance podskórnej.
- Konieczność symetryzacji drugiej piersi.
Ostatnią możliwością w grupie rekonstrukcji są tzw. implanty Beckera. Są to implanty, które składają się z dwóch komór. Jedna z nich zawiera silikon, a druga jest dopełniana do odpowiedniej wielkości płynem fizjologicznym. Jest to zatem połączenie expandera i implantu.
Rekonstrukcja przy terapii oszczędzającej
Metoda ta, stosowana jest coraz częściej także w Polsce. Szczególne zastosowanie znajduje w tzw. mastektomii profilaktycznej. Terminem tym nazywamy zabieg ,w którym dochodzi do usunięcia piersi u kobiet ze zdiagnozowanym w mammografii (radiologiczne badanie piersi) guzem o niejasnej patologii, u których w rodzinie występuje lub występował nowotwór piersi lub stwierdzono obecność genów predysponujących do występowania nowotworów piersi.
W tych przypadkach idealną jest metoda rekonstrukcji piersi własną tkanką tłuszczową wzbogaconą komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi z tk. tłuszczowej w technologii amerykańskiej firmy Cytori.
Dlaczego ta technologia?
- Posiada certyfikat na całą technologię od momentu pobrania tkanki tłuszczowej i wprowadzenia do urządzenia do otrzymania gotowej mieszaniny komórek macierzystych i regeneracyjnych.
- W sposób standaryzowany i powtarzalny pozwala na uwolnienie zawartych w tłuszczu komórek macierzystych i regeneracyjnych.
- Posiada badania certyfikujące tę metodę, a w szczególności dotyczące stosowania u kobiet po przebytym nowotworze piersi (inne ośrodki powołują się na badania firmy Cytori choć uzyskują komórki innymi metodami).
- Przeszczepianą tkankę tłuszczową wzbogacamy komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi w celu zmniejszenia resorpcji przeszczepionej tkanki, zapobieganiu włóknienia oraz tworzeniu torbieli w rekonstruowanej piersi. Jest to szczególnie istotne ze względu na trudności diagnostyczne w przyszłości (możliwość przeoczenia lub stwierdzenia nowotworu).
- Procedura jest jednoczasowa (trwa do 2 godzin łącznie z pobraniem tk. tłuszczowej), uzyskana mieszanina komórek ADRC (Adipose Derived Regenerative Cells) nie podlega żadnym manipulacjom, przechowywaniu ani namnażaniu. Unika się w ten sposób możliwych błędów oraz możliwości skażenia pobranego materiału.
- Jest to jedyna technologia zawierająca oprócz komórek macierzystych frakcję komórek regeneracyjnych tzw. świeżą frakcję stromalną. W świetle licznych bieżących badań to frakcja stromalna jest odpowiedzialna za szybką regenerację i remodeling uszkodzonych tkanek.