Cukrzyca to plaga XXI wieku, a na jej powikłania corocznie umierają miliony chorych. Podstępnie trwająca latami choroba, pozornie dobrze leczona insulinami lub innymi środkami farmakologicznymi, doprowadza do mikroangiopatii i neuropatii w obrębie drobnych naczyń oraz nerwów. Konsekwencją są liczne dodatkowe schorzenia lub trudności w leczeniu tych schorzeń. Częstokroć u pacjentów z cukrzycą dochodzi do powstawania ran i owrzodzeń trudno poddających się nawet intensywnemu leczeniu.
Ponownie z pomocą w terapii pospieszyły komórki macierzyste i regeneracyjne z tkanki tłuszczowej.
Podawane bezpośrednio do oczyszczonej chirurgicznie rany oraz w jej okolice powodują gojenie w szybkim tempie. Nawet latami utrzymujące się rany skutecznie zostały wyleczone tą metodą.
Ośrodek wrocławski w Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego jako pierwszy i najbardziej doświadczony stosuję terapie komórkowe w leczeniu trudno gojących się ran w przebiegu cukrzycy. Prof. Witkiewicz i dr Masłowski są pionierami tej terapii, a efekty ich pracy wręcz spektakularne.
Leczeniem chorym z ranami przewlekłymi zajmuje się także Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Przypadek kliniczny:
Pacjent 41-letni przyjęty z powodu owrzodzenia troficznego (w przebiegu cukrzycy) okolicy podeszwowej kończyny prawej dolnej. W ramach leczenia zastosowano miejscową terapię podciśnieniową (VAC) oraz hiperbaryczną terapię tlenową. W ubytek skóry kończyny dolnej wszyto wolny przeszczep skóry z okolicy pachwiny prawej. Dodatkowo dokonano izolacji komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, a następnie wstrzyknięto je pod przeszczep i w okolice przeszczepu.