steammed

Serce

Terapia komórkami macierzystymi wykorzystywanymi dla potrzeb kardiologii jest stosunkowo młodą i innowacyjną metodą.

Obecnie trwają intensywne i zaawansowane prace badawcze nad wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej w leczeniu uszkodzeń mięśnia sercowego w przebiegu ostrego niedokrwienia serca (zawału), w przewlekłej chorobie wieńcowej czy wręcz przebudowie blizn po przebytym zawale mięśnia sercowego.

W pierwszych doświadczeniach na ssakach zaobserwowano przywrócenie funkcji uszkodzonych komórek mięśnia sercowego, łącznie z prawidłową czynnością bioelektryczną już po 2 miesiącach od podania komórek.

Mechanizm naprawczy polegał na powstaniu nowych naczyń krwionośnych, które umożliwiały lepsze ukrwienie narządu oraz na remodelingu (przebudowie) blizny pozawałowej.

Dotychczas źródłem komórek macierzystych był szpik kostny chorego lub wyhodowane laboratoryjnie komórki. Ale te źródła komórek macierzystych nie spełniły pokładanych nadziei na skuteczną naprawę tkanek serca.

Od maja 2011 roku w USA i Europie (także ośrodki z Polski) trwają badania kliniczne o nazwie Apollo, PRECISE, ADVANCE dotyczące zastosowania komórek macierzystych wyizolowanych z tkanki tłuszczowej wraz z tzw. komórkami regeneracyjnymi (komórki ADRC) i wykorzystaniu ich do leczenia pacjentów ze schorzeniami mięśnia sercowego. Wyniki są na tyle obiecujące, że wydano zgodę na zwiększenie liczby pacjentów poddanych tym terapiom.